Сама назва вже зачаровує своєю «смаковитістю»… та оригінальним авторським неологізмом – «смаколики». Чим же саме привернула мою увагу ця книжка, крім своєї вітіюватої та незвичайної назви? «Смаколики», яку в анотації назвали не просто «збіркою поезій із гастрономічним ухилом, а й посібником з поетичного куховарства»… Як справедливо в анотації, то в цій збірці уміщені і вірші, і рецепти. Але, якщо розгорнути її далі, вникнути в її суть, поринути у чарівні «кулінарно-поетичні рецепти-вірші», то здається, що сама кухня, безліч страв не тільки української, а й інших країн (це ж наша «вічна» актуальна для всіх жінок тема) так тісно і органічно переплітається із здавалось непоєднувальною річчю, - поезією.
Наприклад, якщо проаналізувати найперший вірш «Стосунки на відстані теплі/ Налисники»… Здавалось, що спільного зі стосунками на відстані та налисниками? Це ж дві непоєднувальні речі, поняття і взагалі…? Але, як же щиро і доречно, з яким почуттям теплоти і любові пише авторка вже у перших рядках вірша і нам стає зрозуміло, що саме вона мала на увазі:
«Стосунки на відстані теплі, як свіжі млинці,
Лопаткою хвилю тому тільки зняті з пательні.
Амури стріляють нечасто отак прицільно,
Отож вони певні, що влучили саме в те…»
І це тільки уривочок з першого вірша, яким відкривається ця збірка.
«Здавалося б, сама ідея – іжа у поєднанні з поезією – не є чимось новим і незвіданим», як пише в передмові до книги Лана Світанкова, перекладач, кулінар-любитель. Так справедливо зазначено, адже смак їжі надихав поетів- гурманів страв та цінувателівпоетичного слова в Стародавньому Світі та наших сучасників. Що нового ще тут можна вигадати?
Тут можна згадати слова із Біблії, що не хлібом одним живе людина, а й словом. Тобто для людини, для її повноцінного життя та розвитку потрібні як їжа для тіла, так і слова, тобто в даному випадку – вірші, поезії для душі, про всі сторони людського буття та розмаїття емоцій, відчуттів, переживань та взаємовідносин.
Тому раджу ознайомитися поближче з цієї книгою, навіть вслухавшись в назву деяких з віршів («Віра в коханого/Оладки» Сніданок у ліжку/Ньоккі» «Зв’язки з родиною/Пасха» «Між нами/Житні макарони» «Вікенд/Лимонад» та інші) вам обов’язково захочеться ознайомитися із книгою не тільки рецептів (пам’ятайте!), а й віршів, що надихнуть вас на щось дійсно щире, відкрите, поетичне не тільки в царині кулінарії, а й в особистому житті…
Ви читали цю книгу? Приєднуйтесь до обговорення у нашій групі.
текст писала Олена Коваленко,
бібліотекар ОННБ імені М. Горького,
м.Одеса