Menu

project UBA

Ганна Ткаченко - «Голгофа козацьких нащадків. Терновий вінок»

 

"Бібліотекарі рекомендують..."

 

Цей роман виправдав мої сподівання лише на 20%, від нього я очікувала, читаючи анотацію, чогось типу «Розколотого неба» С. Талан, а отримала, на початку роману, художньо оформлений звіт історичних подій від козацтва до голодомору 1932-33 р.р. у переказах.  Тому, читачу доведеться пройти через безліч сухих діалогів, які ведуться між заможними селянами, а аж потім «надпити води», щоб не подавитися ось цими 100-сторінковими «сухарями». Знаєте, у Ганни Ткаченко є талант – вона уміє писати настільки сухо про болючі та надзвичайно важливі для кожного українця речі та події, що отой українець і не помітить їх в тексті. Так на сторінках роману я не «відчула» голодомору… Дивно, адже так? Я почала відчувати книгу та її головних героїв аж на 100-й сторінці роману із 317.

Траплялося таке, що автор розпочинав розповідати  про абсолютно не важливих людей, і ніби є і зав’язка і така-собі горе-кульмінація, і ось я читаючи роман, думаю ну що ж там з Манею та Миколою, чекаю якихось подій, динаміки, а воно…потухло як вогник від дощу. Не можна так робити! Навіщо узагалі в романі згадується ота Маня та Микола?! Для чого вони там?!

Знаєте, автор усі події роману, ніби вирвала, із загальної історії – події розпочинаються під час зародження колективізації, ще на її світанку та закінчуються восени 1943 р., коли селище звільнилося від німецької окупації... може це й логічно, адже історія побудована з допомогою «декорацій» села… але виходить так, що ми дізнаємося з роману про зародження колективізації та про початок Великої Вітчизняної війни і все! Не знаючі не зрозуміють, що таке колективізація, що таке голод, а ми з вами, врешті-решт, не дізнаємося чи повернуться чоловіки до своїх дружин та як складуться їх долі. Автор залишила нас на розпутті історії… Хіба не можна було хоча б про закінчення війни толково розповісти?!

Позитивні моменти також у романі присутні (не усе так погано), Г. Ткаченко вдалося більш-менш непогано розповісти про німецьку окупацію українського села, але і тут були свої недоліки та «черствість»…

На мою думку,  досить точним буде порівняння цього роману з черствим (не вчорашнім, ні! скоріше, недільної давності)  куснем хліба (і саме куснем!)… Але це моя суб’єктивна думка.

        Ви читали цю книгу? Приєднуйтесь до обговорення у нашій групі.

 текст писала Олена Горобець

Останнє редагування Понеділок, 10 серпня 2015 11:19