Menu

project UBA

Гарпер Лі - «Вбити пересмішника»

 

"Бібліотекарі рекомендують..."

Одні книги захоплюють з першої сцени, з першої сторінки. Інші книги зацікавлюють ближче до середини. Треті книги орієнтуються на кінцівку. Вони затягують читача у неспішний хід подій, поволі оплутують його деталями та подробицями, а потім несподівано шокують. І читач, який раніше знаходився мало не в сонливому стані, починає фонтанувати різноманітними емоціями та думками. Він не може зрозуміти, що з ним діється, адже все звичне руйнується та перевертається з ніг на голову. Саме такі книги найчастіше стають бестселерами.

З дитинства ми знаємо, що всі люди рівні незалежно від будь-яких зовнішніх чи внутрішніх факторів. Але водночас ми бачимо, що всі люди різні. У когось більше можливостей, когось обмежують окремі обставини, хтось рухається до омріяної мети, хтось втрачає час безцільно. Відповідно до сотень подібних факторів ми розмежовуємось. Ми вважаємо когось нижче себе, ми оперуємо різноманітними стереотипами, ми «вішаємо» на інших різні кліше… і ми вважаємо це нормальним. Ми ніби і знаємо, що всі люди рівні, але водночас сприймаємо за норму порушення цього постулату. Для того, щоб вивести нас із цього стану «нормальності», потрібен шок. І Гарпер Лі чудово його застосовує.

Ця книга дійсно вибиває із звичної колії життя. Важко сказати, наскільки цей ефект є тривалим, але на перших порах він надзвичайно потужний. Книга не змушує сприймати усім людей за рівних, але вона дозволяє відкинути численні стереотипи та упередження. Книга не робить нас справедливими, але вона ставить під сумнів будь-які оціночні судження, побудовані на аналізі зовнішніх характеристик.

«Вбити пересмішника» - це також роман про виховання. Про справедливе, виважене, спокійне виховання, побудоване на глибокому розумі та сильній любові. Приклад такого виховання є орієнтиром для усіх людей, незважаючи на релігійні вподобання чи історичну епоху. Можливо, саме тому книги з подібними прикладами вважаються вічними.

        Ви читали цю книгу? Приєднуйтесь до обговорення у нашій групі.

Як долучитися до проекту, дивіться тут

 

текст писав Сергій Мірчук,

бібліотекар,

Барська районна бібліотека для дітей,

м. Бар

Останнє редагування П'ятниця, 12 лютого 2016 14:15