Так, Гаррі Гордон Селфрідж – засновник універмагу в Лондоні, що працює і нині, - центральна фігура в книзі. Але він – настільки непересічна особистість, що вартий того. Селфрідж, насамперед, був не продавцем, а геніальнім маркетологом чи PR-щіком, як сказали б зараз. Наприклад, він придумав те, що, як більшість гадає з’явилося лише зараз:
Дитячі кімнати в магазині;
Ресторан для відвідувачів;
Розпродажі та акційні ціни;
Презентації книг та зустрічі з цікавими особистостями в універмазі;
Оформлення вітрин, як «історії» - привіт флет-леї в Інстаграмі;
Створення інфоповодів;
Рекламні публікації в пресі, які не виглядали як рекламні публікації (ведення колонок, статті, які напряму не закликали купувати), тощо.
До речі, авторка сама дуже багато років працювала у сфері моди та маркетингу, співпрацювала з великими брендами та торгівельними центрами, тож знає всю цю кухню зсередини.
Не менш цікаво читати про звичаї, норови, моду тих часів. Наприклад, про те, що дамам в кінці XIX століття не годилося відвідувати вбиральні (туалети) у громадських місцях. Чи про те, що саме надихнуло Лаймена Френка Баума на створення «Чарівника з країни ОЗ». Чи про те, як одна співачка настільки полюбляла великі капелюхи, що винаймала для них окрему каюту на лайнері; як Сомерсет Моем вивів у одній зі своїх п’єс Гаррі Гордона Селфріджа (вони «не поділили» жінку), зрештою, про те, як з’явилося телебачення, про захоплення авіаторами, тощо.
Якщо чесно, «Містер Селфрідж» настільки легко і настільки цікаво написаний, що дасть фори деяким художнім творам. Книга сподобається і тим, хто цікавиться історією бізнесу та вивчає PR чи маркетинг, управління персоналом (книга дуже сучасна в цьому сенсі, як це не дивно прозвучить), також насолоду отримають любителі історії, моди, мистецтва, та й ті, хто просто шукає цікаву і не дурну книжку «на ніч». Отже, дуже рекомендую.
Ви читали цю книгу? Приєднуйтесь до обговорення у нашій групі
Як долучитися до проекту, дивіться тут
текст писала Інна Токарєва
м. Миколаїв