Menu

project UBA

Маргарет Етвуд - «Вона же Грейс»

"Бібліотекарі рекомендують..."

 

Це перший роман лауреата Букерівської премії Маргарет Етвуд, який мені довелось прочитати.  Історія книги заснована на реальних подіях, що відбувались в Канаді в 1843 році. Мова йде про життя відомої канадської злочинниці Грейс Маркс, яка у віці шістнадцяти років була звинувачена в страшному вбивстві свого господаря та його вагітної коханки-економки. Вбивство Кінніра та Ненсі Монтгомері сталось 23 липня 1843 року.

Про подію писали не лише в канадській пресі, про це знала вся Америка та Англія. Вся справа в тому, що юна Грейс працювала у Томаса Кінніра разом з Джеймсом Макдермотом, якого також звинуватили у вбивстві хазяїна. Преса повідомляла, що вони були коханцями та все спланували заздалегідь, після чого покинули місто та вирушили на Захід. Однак злочинцям не довго довелось бути на свободі.  Відбувся суд, на якому Макдермота засудили до смертної кари, а шістнадцятирічну Грейс – до довічного ув’язнення. Їй пощастило значно більше ніж її спільнику (хоча доказів у підтвердженні спільництва дуже мало). Причиною такого повороту подій став один адвокат-початківець, який ретельно вивчив хід справи та довів нестабільність психічного стану обвинуваченої. Фактом у підтримку Грейс став її вік, що був свідченням наївності та можливості легко піддаватись сторонньому впливу. Тож спочатку дівчину помістили в лікарню для душевнохворих, а вже потім перевели у виправний заклад.

Про страшну історію вбивства писали протягом століття та думки завжди розходились: одні вважали Грейс жорстокою вбивцею, брехухою та маніпуляторкою, інші – наївною вівцею, що легко піддалась грубому впливу Макдермота. Ким насправді була Грейс, відомо одному лише Богу, однак в 1872 році вона все ж отримала помилування і була звільнена…

Історією Грейс Маркс цікавились всі, а в 1853 році Сюзанна Муді написала про неї книгу, змалювавши дівчину винуватицею цього страшного вбивства. Маргарет Етвуд подає власну історію дівчини, що захоплює з перших сторінок. Ми відчуваємо всю епоху, весь трагізм, місцевість та населення, однак ми не відчуваємо правди. До самого кінця читач задається питанням «Чи насправді Грейс Маркс могла бути вбивцею?». Книга оригінальна не лише своїм сюжетом, вона сповнена детальності, емоційного спектру, атмосферності та документальності. Дуже гарний вибір для першого знайомства з творчістю автора. Однозначно рекомендую!

Читали цю книгу? Приєднуйтесь до обговорення у нашій групі

Як долучитися до проекту, дивіться тут

 

 Текст писала Дар'я Яцкевич,

бібліотекар бібліотеки-філіала для юнацтва

ЦБС для дорослих м. Миколаєва

Останнє редагування Четвер, 04 жовтня 2018 12:46