Menu

project UBA

Марія Матіос - “Солодка Даруся”

 

"Читачі рекомендують..."

«Солодка Даруся» Марії Матіос для мене одна з кращих ілюстрацій заповіді «не суди, то не судимий будеш». Ілюстрацій того, що ніколи не треба поспішати засуджувати чи нападати на людину за «неправильну» поведінку, бо нам не дано знати, яку битву вона веде всередині себе, яких демонів долає щодня, чого вартує їй ця боротьба, поразки і перемоги.

Буває так, що життя закінчується задовго до того моменту, коли приходить смерть фізична, тобто не закінчується, а просто кардинально змінюється, робить запаморочливий оберт, як ото в дитинстві на гойдалці, якщо доже розкачатися, можна зробити «сонечко».

І ти залишаєшся таким як був – руки, ноги, голова, але ти вже інший. Буває, що такий оберт життя-гойдалки робить за нас доля і ми не можемо ніяк вплинути на це (стихійне лихо, хвороба), буває, що нашу долю, попри нашу волю вирішують інші люди, а ми просто не маємо вибору (війна). Але як жити далі, коли ти сам, нехай і не усвідомлюючи цього, розбив всі дзеркала, у яких відображалося нехай непросте, але все ж таки добре життя. І разом з цими дзеркалами розбився не тільки ти, а і інші люди, які там відображувалися? І ти знаєш, що наробив, і маєш з цим жити до скону. Як жити з виною, яка не визначена кодексами та навіть загальнолюдськими мірками, коли тебе не звинувачує ніхто, але вина на тобі і в тобі?

«Солодка Даруся» книга не просто про карколомність долі тих, кому судилося жити у XX столітті на прикордонних територіях, де довелося пережити не одну війну і не раз змінити свою приналежність, аж поки знайшовся сильніший господар – СРСР. Ця книга глибоко особиста. І вона не стільки про Солодку Дарусю – дивакувату дівчину на долю якої випало жахливе випробовування, як про людей, що поряд.  Це той спектакль, в якому декорації не менш важливі, ніж головні діючі особи.

А декорація – то невеличке село добрих людей. Ну як добрих. Звичайних. У яких все незвичне викликає або страх, або осуд, або заздрість, що, якщо придивитися – просто різні боки одного й того самого. Окрема подяка Марії Матіос за те, що вона не зображує українське село і українських людей ідеальними, такими, як намальовано на святкових листівках та зображено на книжкових ілюстраціях.  Це просто люди, дорослі діти. Які сьогодні можуть закидати тебе камінням, а завтра принести молочка,бо ти ж побита і не можеш корову піти подоїти.

Книжка надзвичайно пронизлива, і навряд комусь вдасться сховатися від почуттів і думок, які вона пробуджує. То лакмусовий папір, що перевіряє, чи ми ще люди, чи вже просто автомати по виробництву байдужості. При цьому там немає і сліду пафосу чи пишномовства. Проста мова (проста не значить некрасива – навпаки, дуже гарна і багата), просте життя яке треба було жити.

А ще книга про те, що жити і вмирати серед своїх людей ой як непросто, але все таки вони свої, рано чи пізно рівновага відновиться, і кожен знов піде по своєму канату над своєю прірвою раз у раз підтримуючи або штовхаючи сусіда. Але прихід чужих людей – то майже завжди фатально. Бо чужі, як правило, зрубають ті  канати, не глядячи, і все життя летить в прірву, і що з того, що перед тим як зрубати каната, тобі дали цукерочку.

 

Ви вже читали цю книгу? Приєднуйтесь до обговорення у нашій групі

Як долучитися до проекту, дивіться тут

 Текст писала Інна Токарєва

приватний підприємець

м.Миколаєв.

Останнє редагування Вівторок, 07 лютого 2017 13:30