Визначити жанр “Третьої імперії” доволі важко: одні називають її романом-утопією, інші - антиутопією, треті - політичним маніфестом, ну, а дехто - і просто маячнею, яку не слід сприймати серйозно. Роман викладено у вигляді монографії з історії Росії від давніх часів до 2054 року, коли, власне, вона й була опублікована латиноамериканським соціологом Алвареду Бранку душ Сантушем, який захоплювався міццю, мудрістю та прогресивним мисленням Російської імперії та навмисне прожив тривалий час у ній, аби вивчити історію держави, дослідити її економічно-соціально-культурний розвиток та ментальність населення.
Автор описує три Російські імперії, які існували протягом усієї історії країни. З теплом у голосі він згадує Йосипа Сталіна, який, звісно, був жорстокий та невблаганний, але справедливий та прагматичний. Він планував змінити Радянський Союз докорінно, але не встиг. Імператор Володимир ІІ «Восстановитель» (відгадайте алюзію самі) описується як мудрий правитель, який почав відновлення Російської імперії. Після нього до влади приходить імператор, який кардинально змінює устрій не лише Росії, а й усього світу. І у світі запановує спокій та мир, адже жодна наддержава не претендує на власність своїх сусідів і не втручається у їх внутрішні справи.
Друга частина книги присвячена устрою та демографії майбутньої імперії, духовному життю її населення, системі правоохоронних органів та армії, розвитку культури та науки. Деякі істини аж риплять на зубах, такими нереальними та недосяжними вони здаються з огляду на сьогодення. Дещо видається цілковитим проваллям у Середньовіччя. Однак саме така імперія спромоглася встановити лад не лише на планеті, але й у космосі.
Чи варто читати цю книгу? Важко сказати, адже складно сприймати як просту фантастичну утопію-вигадку те, що ми проживаємо почасти зараз. Одначе, разом з тим можна посміятися чи посумувати за подіями й змінами, що навряд чи стануться, враховуючи теперішній стан речей. Вирішувати вам, аби лиш читання приносило насолоду!
Ви читали цю книгу? Приєднуйтесь до обговорення у нашій групі.
Як долучитися до проекту, дивіться тут
текст писала Ольга Пузенко,
колишній бібліотекар бібліотеки-філії №5 Черкаської міської ЦБС
м. Черкаси