Menu

project UBA

Стівен Чбоскі - «Привіт, це Чарлі! або Переваги сором’язливих»

 

"Бібліотекарі рекомендують..."

 

Для тих, хто зачитується підлітковою літературою, ця книга буде знахідкою, але однозначно рекомендувати її підліткам я не можу (роман неодноразово входив до списків заборонених книжок у США). Питання досить суперечливе, адже те саме можна говорити і про відому усім книгу «Ловець у житі».  Проблеми, що піднімаються в творах доволі серйозні, через що книги і набули такої шаленої популярності. Книга Стівена Чбоскі «Привіт, це Чарлі! або Переваги сором’язливих» - це своєрідна відповідь сучасності Джерому Селінджеру.

У центрі роману 15-річний протагоніст Чарлі, який ходить до школи і живе своїм тихим замкненим життям. Його друг (мабуть єдиний у своєму роді) закінчує життя самогубством, через що в школі починаються «ходіння по психіатрам». Щоб якось впоратись із в втратою Чарлі починає писати листи невідомому адресатові, якого взагалі ніколи не бачив, лише одного разу чув від однокласниць про порядного хлопця, що не прагне залізти дівчатам під спідниці.

У своїх листах Чарлі детально описує своє життя, свої переживання та свої досягнення. Хлопець досить пасивний і крім членів своєї родини він майже ні з ким не контактує, такий собі спостерігач життя. Перейшовши до старшої школи, Чарлі ніби перетинає ту межу, яка була для нього граничною, його життя змінюється. Один з вчителів помічає, що Чарлі не простий хлопець, він обдарований та ерудований. Він починає навантажувати його читанням й усілякими творчими завданнями. Але найголовнішою подією стало його знайомство зі зведеними братом і сестрою Патріком і Сем. Разом із ними Чарлі спробував заборонених для підлітків розваг, це був його перший свідомий, але дещо нерозважливий крок у доросле життя. З цього етапу починаються його розваги, алкоголь, наркотики та певного роду екстрим. Але попри це все, Чарлі продовжує читати і майстерно виконує завдання вчителя.

Книга сповнена підліткового песимізму, певної замкнутості, відокремленості, роздумів та драматизму, але все ж це глибока розповідь про внутрішній світ юнака, що дещо відрізняється від інших. Він не дивний, ні, він просто не такий як усі. Ця книга протягом сюжету містить цікавий список рекомендованої літератури для підлітка, що буде розвивати та надихати (перевірено власним досвідом).

Роман, адресований старшим підліткам, але його із задоволенням читають і дорослі, адже йому властиві не лише глибина, а й реалістичність. Книга охоплює майже весь спектр проблематики, властивої сучасним підлітковим романам. А ще роман екранізували у 2012 році з Еммою Вотсон в одній з  головних ролей. Автор сам доклав багато зусиль до екранізації, щоб мінімізувати відмінності між подіями в книзі та фільмі.

Однозначно рекомендую!

Читали цю книгу? Приєднуйтесь до обговорення у нашій групі

Як долучитися до проекту, дивіться тут

 

 Текст писала Дар'я Яцкевич,

бібліотекар бібліотеки-філіала для юнацтва

ЦБС для дорослих м. Миколаєва

Останнє редагування Понеділок, 19 березня 2018 21:22