Menu

project UBA

Вільям Шекспір - «Макбет»

 

"Бібліотекарі рекомендують..."

 

2016 рік визначний для багатьох світових творів. Варто зазначити, що цього року 400-ті роковини смерті Вільяма Шекспіра. 410 років виповнюється трагедії «Макбет» та 415 років трагедії «Гамлет». А Велика Британія оголосила 2016 рік роком Шекспіра.

Тому логічним є те, що виникає така потреба звернутися до класики світової літератури та поновити в пам’яті деякі твори Вільяма Шекспіра. Ми вивчали його, навчаючись в школі, потім детально я вивчала його творчість в університеті, але кожного разу, перечитуючи твір, знаходиш у ньому щось нове. До прочитання трагедії  «Макбет» я підійшла вперше, адже майже всі твори знаменитого письменника я вже перечитувала по кілька разів.

Трагедія була написана в 1606 році. «Макбет». І до речі, це найкоротша із трагедій В. Шекспіра - в ній всього 1993 рядки. Ця трагедія, як і інші, відображають не лише падіння особистості. Їх герої-незвичайні люди, з титанічними душевними силами. Вони помиляються, падають, і якщо вони не завжди викликають співчуття, то однозначно можуть нас зацікавити.

Одного разу Макбет та його друг зустрічають трьох відьом, які віщують йому владу. Це захопило Макбета, і він пише листа своїй дружині, в якому все детально повідомляє. Король Дункан знає про войовничі досягнення Макбета і вирішує йому віддячити, тому повідомляє про свій приїзд. У процесі бенкету та розваг Макбет скоює вбивство короля. Все йде за планом, адже він прагне отримати всю владу.

Макбет – злий, але не такий, наприклад, як Яго («Отелло») чи Едмунд («Король Лір»). Вони взагалі не визнають добра. Робити зло для них природньо, бо в них не має ні совісті, ні честі. Але Макбет розуміє різницю між добром та злом. Він усвідомлює, що вбивство Дункана – це порушення законів моральності, в які він вірить. Більш того, ще не скоївши вбивство, він розуміє які душевні муки очікують його. Але його дружина переконує його. Саме леді Макбет належить зловісний план вбивства короля Шотландії. І відтоді Макбет вже не знатиме спокою. Він всюди бачить ворогів і прагне їх знищити. Але в Дункана залишились сини, що прагнуть помсти…

Як і кожна трагедія Вільяма Шекспіра, «Макбет» - драма життя…і навіть не одного. В прагненні влади людина губить не лише совість, вона губить людяність… Жага влади перетворює хороброго Макбета, доблесного і прославленого героя, в ненависного всім лиходія. Це падіння. І повернення не буде.

Цікавим є те, що сюжет  запозичений з «Історії Британії», заснований на реальній історії короля Шотландії Макбета. У Шекспіра є постійна тема, так би мовити, це тема справедливої відплати… Це закон шекспірівської драми. Це закон життя. А за Божими законами «Хто візьме меча, від меча і загине»…

Шекспір писав геніальні речі. Минули роки, а життєві істини його творів досі вчать не одне покоління.

Читайте. Бібліотекарі рекомендують!

 

Читали цю книгу? Приєднуйтесь до обговорення у нашій групі!

Як долучитися до проекту, дивіться тут

 

 Текст писала Дар'я Яцкевич,

бібліотекар бібліотеки-філіала для юнацтва

ЦБС для дорослих м. Миколаєва

Останнє редагування Понеділок, 25 січня 2016 16:20