Menu

project UBA

Віталій Климчук - «Рутенія»

 

"Бібліотекарі рекомендують..."

 

Визнаю, що ніколи не любила фентезі, і навіть гадки не мала, що буду читати українське фентезі. Чесно кажучи, з недовірою ставилась до такого жанру. Тож, вирішила спробувати. Як правило, я достатньо глибоко намагаюсь охарактеризувати свої емоції від прочитаної книги, розкрити свій «післясмак». Однак цього разу я навіть не можу сказати напевно, які враження маю. Тож, спробую дати характеристику прочитаному, як шкільному учнівському твору.

Одразу ж звернула увагу на незвичайний дивоствіт давньослов’янських міфологічних уявлень, що представлений у книзі. Мова йде про молоду талановиту відьму на ім’я Рутенія, що проживає на казковій землі України. Героями книги виступають чарівні істоти, що мають певні сили. Лісами мандрують чугайстри, мавки, полісуни, в річках живуть русалки, а під землею – справжні могутні Полози та рахмани. Цивілізація в небезпеці, і лише від  цих казкових істот залежить її майбутнє.

Сюжет, до слова, занадто примітивний, передбачуваний, я б сказала. Як і личить цьому жанру, відбувається боротьба добра зі злом. Хоча фентезі традиційно вважають літературою для дітей та підлітків, я засумнівалась у цьому визначенні. Адже в книзі забагато жорстокості, крові, смерті, взагалі сцен насильства. Зачепив епізод з убивством дитини, а цей елемент є забороненим в дитячій літературі. Тож, з впевненістю можу сказати, що книга орієнтована на дорослого читача.

Але… Дорослим цю книгу я, на жаль, порадити також не можу. І не лише через млявість сюжетної лінії, тут  героям  не вистачає глибини, психологізму, я б сказала. Перша половина книги сповнена детальності описів, подій, друга ж половина, навпаки, – занадто суха та слабка. Враження таке, наче виклад відбувається якось тезово.

Прочитала її протягом одного дня і лише для того, що визначити, якій аудиторії призначена ця книга. Десь прочитала, що філософія створеного автором фентезійного світу притаманна і нашій сучасності. Начебто автор вміло переплітає психологію героїв свого твору з психологією жителів нашої сучасної України. Можливо… З цим не сперечатимусь! Але вирішення поставленим проблемам він так і не дає. Ви прочитали, чи то пак зрозуміли прихований зміст, а проблеми ті вирішуйте самі на підсвідомому рівні. Ось таке враження склалось в мене про цю книгу. Ну а читати вам цю книгу чи ні, вирішуйте самі!

 

Читали цю книгу? Приєднуйтесь до обговорення у нашій групі!

Як долучитися до проекту, дивіться тут

 

 Текст писала Дар'я Яцкевич,

бібліотекар бібліотеки-філіала для юнацтва

ЦБС для дорослих м. Миколаєва

Останнє редагування П'ятниця, 30 грудня 2016 11:11