Menu

project UBA

Володимир Лис - “Маска”

"Читачі рекомендують..."

Маска Володимира Лиса – то приклад якісної літератури легкого жанру.  В цьому історичному авантюрному романі є і таємничий розбійник у масці, і кохання, і переслідування, і карколомні долі… Тобто, гортаючи його сторінки, ви точно забудете про сум, час  і, при цьому, трохи відпочинете від буденності.

Але, що найголовніше для мене, попри всю свою легкість і розважальність, книга все ж таки є серйозною і, повторюся, якісною. На жаль, сьогодні книжковий ринок насичений так званими історичними романами,  в яких дія відбувається у визначену епоху тільки тому, що це дозволяє одягнути на героїню гарну сукню з криноліном, а героя стукнути в бійці канделябром, що дістався у спадок від батька-графа. На цьому вся історична автентичність такого твору, на жаль, закінчується, нерідко разом і з літературними перевагами.

Маска – геть не така. Чесно, я не знаю,  чи існував у реальності головний герой цього твору, але у мене склалося цілковите враження, що існував. І справа не лише у точній вказівці дат, імен, місцин, а в тих самих дрібничках побуту та соціальних характерів, що були притаманні тому часу – кінець XVIII-початок XIX сторіччя. Після прочитання залишається враження, що ти скоріше, ознайомився з докладним дослідженням, викладеним у легкій, захоплюючий формі, аніж з пригодницьким романом, і то, як на мене, дуже цінно.

Ще одна відмінність від класичних пригодницьких романів-фельєтонів – відсутність  абсолютно позитивних і абсолютно негативних героїв.  Володимир Лис, попри те, що той штамп аж проситься, відмовляє головному герою у масці Зорро або Робін Гуда. Він – не благородний розбійник, його неможливо виправдати, але й не співчувати йому теж неможливо.

Окремо мені хочеться звернути увагу на те, як автор описує самоусвідомлення українців, як нації того часу – воно майже безпомічне, витравлене, але все ж таки, живе. І ще окрема подяка за акцент на звичці можновладців змінювати історичну реальність і минула за власним бажанням – через знищення архівів, заборону видання книг-спогадів, та і просто фізичне знищення незручних людей. Ні, не лякайтеся, книга зрештою, не про це. Як я і казала – то легка література, яку я б залюбки порадила підліткам, що нудяться, читаючи Дюма, або ж взагалі не брали в руки творів того, на їх погляд, «мастодонта».

В Масці – жива, сучасна (наскільки це дозволяє описувана історична епоха) – мова.  Розповідь, насичена подіями, сприймається дуже легко, але не проходе повз – є про що подумати і що згадати потім. І мені особисто дуже приємно, що українська література збагатилася ще одним прикладом пригодницького історичного роману такого рівня.

 

Ви вже читали цю книгу? Приєднуйтесь до обговорення у нашій групі

Як долучитися до проекту, дивіться тут

 Текст писала Інна Токарєва

приватний підприємець

м.Миколаєв.

Останнє редагування Понеділок, 19 грудня 2016 21:35