Menu

project UBA

Юлія Ілюха - «Неболови: навчи мене мріяти»

 

"Бібліотекарі рекомендують..."

Я мала честь прочитати цю книгу ще до її офіційного «народження». А сталося це так. В мій кабінет влетіла руда дівчина (такою зазвичай зображають осінь на картинках для дошкільників) і з порога почала закидати питаннями. Я трохи зависла: у мій кабінет періодично влітають, заходять і несміливо просочуються різноманітні митарі, митці й мисткині – тримаючи в руках  найдорожче – творчий доробок, першу вистраждану книгу на газетному папері, густо оздоблену небом, квітами й рушниками. Під обкладинкою «найдорожчого» найчастіше містяться вірші – про Кобзаря, калину й Україну, «жизнєнна» поезія (рідше, проза), яка дуже подобається родичам митця, але кульгає на все, на що кульгати можна: зміст, риму, ритм й естетичні почуття читачів. І попри те, що переді мною ветеран, громадський активіст, заслужена вишивальниця, або мати-героїня й дуже приємна людина, я не можу презентувати таку книгу широкому загалу. Тому ексцентричній відвідувачці я не дуже здивувалась і приготувалась «тримати оборону».

У ході розмови виявилось, що пані Осінь - подруга молодої харківської авторки Юлії Ілюхи, яка готує до друку свою першу збірку і їй би хотілося дізнатися, як організувати книжкову презентацію. Налаштована скептично, я попросила почитати книгу і отримала чорновий варіант.

На моє здивування, книга пані Ілюхи «Неболови» - збірка новел- захопила мене миттєво. Їі герої – звичайні люди: бабця, яка дуже любить свого кота, дівчина у метро, діти – сироти, жінка, дочка якої працює за кордоном, колишня акторка - доброволець тощо.

Чогось такого свого – простого, проникливого, реалістичного, - я не бачила давно. Книга була прочитана за пару годин. Читала, й, звичайно, ревіла, ревіла, ревіла над кожним оповіданням.  Інтуїтивно життєві замальовки пані Юлії, волонтера й громадської активістки, схожі на прозу Сергія Осоки («Нічні купання у серпні»): герої – звичайні люди, опис побуту, яскраві художні деталі, ліризм і виражений ритм прози, але це моє, дуже суб'єктивне враження, яке не претендує на літературознавчий коментар.

Новели письменниці різні за тематикою, проте в них вгадується відмінний художній стиль, який буде вдосконалюватись від збірки до збірки, якщо пані Юлія вирішить писати й далі.

Трохи вибивається із загальної картини оповідання «Гордячка», яке на мою думку, є дещо слабшим (для Юлії), оскільки тяжіє до соцреалізму, сентименталізму, грішить наслідуванням манери оповіді класиків, деякими штампами, типу ідеальної героїні – трудівниці, голови колгоспу – негідника, який, попри все, хоче отримати гордячку і потім мститься. Але, попри недоліки, оповідання написане якісно.

Оповідання «Неболови», образи якого є лейтмотивом збірки, підкорює стрункістю, небесною блакиттю, справжністю. Про що воно, не скажу, бо не отримаєте «свого шматочка неба» під час читання.

Словом, в українській літературі з'явився ще один яскравий, перспективний автор, який, сподіваюсь, захоплюватиме нас ще не раз кожною новою книгою.

    Ви читали цю книгу? Приєднуйтесь до обговорення у нашій групі.

Як долучитися до проекту, дивіться тут

  

текст писала Крамарєва Юлія,

завідуюча відділом соціокультурної діяльності

Полтавської обласної наукової універсальної бібліотеки

ім. І.П. Котляревського.

Останнє редагування Субота, 17 вересня 2016 11:59