Menu

project UBA

Парад ПОРАД «Як знайти час на читання і не збожеволіти»

Якщо ви можете уявити свій день без книги, то ви впевнений у собі «Не книгоман». Звичайно, деякі з вас можуть посперечатись з подібним висновком, але ж уявіть на хвилинку людину, що не представляє свій день без книги («хоча б главу», «хоча б сторіночку», «хоча б малесенький абзац»…). Це пряма ознака того самого діагнозу, що в народі зветься «книгоманія». Безперечно, в наш час дуже важко поєднувати хобі або справу свого життя (чим є читання для вас) з простим, але таким життєво важливим зароблянням грошей. Мабуть, це не стосується лише письменників та редакторів, інші ж, вибачайте, але «вовка годують ніжки».

Тож, ця інформація буде корисна тим, хто реально не уявляє своє життя без книжок, але попри всі старання та намагання, все ж не знаходить вільного часу для улюбленої справи. Окреслимо найголовніших «пожирачів часу» і спробуємо розібратись у якості планування свого дня.

 1. Телефон – це найзліший ворог (якщо тільки він не є вашою версією рідера). Це, звичайно, відомо всім, але не всі визнають цю свою «телефонну» залежність. Головні пожирачі часу – WhatsАpp, viber та інстаграм. Щодо останнього, то безкінечне перелистування стрічки новин – це певна часова петля (хто залежний, той розуміє). Додайте до цього списку розмови по телефону: довгі з подругою (другом), короткі – по роботі. На виході – 2-3 години суцільного безпам’ятства у безмежному телефонному світі. Відомі світу цього вже почали активно постити інформацію про час, проведений у соціальних мережах, наголошуючи при цьому на невдалому плануванні свого дня. Я не фанатка Анни Сєдокової, але час на пляжі вона витрачає на читання улюблених книжок (про це вона детально написала у своєму твіттері), підкреслюючи це як один з варіантів боротьби з інтернет залежністю. І таких прикладів можна навести багато! Головне – мотивація!
 2. Байдики – одне з найулюбленіших занять, особливо тих, хто ніяк не може знайти на них часу. Людина, що працює, довгими робочими днями може просто мріяти про оте безглузде ходіння з кутка в куток та відтягування справ. Полежати, випити горнятко кави, помріяти або просто сидіти (думати-не думати). Це, звичайно, добре, але не забувайте, що все ж краще витрачати час із користю! Можна витратити весь день на байдики і, зрештою, все одно стомитись (як не парадоксально це звучить).
 3. Серіали, за переглядом яких можна не помітити, що промайнув тиждень (або вихідні, як часто це відбувається). Якщо ви не фанат читання, то серіали – це саме те, що потрібно для відпочинку та емоційного перезавантаження. Однак книголюбам цей пункт треба вивчити досить детально. Не забувайте, що планування – це перший крок до успіху, а ретельне планування – це вже добра половина успіху. Виділяйте час на перегляд серіалів (адже іноді це не лише потрібно, а й корисно), але тут проявляйте вольові якості (фраза типу «ще одна серія і все» має зникнути з вашого лексикону).
 4. І останнє, найбільш лякаюче – це робота! Робота відбирає весь останній час, що у вас залишився після активного користування соціальними мережами, байдикування та серіалозалежності. Не працюйте (жартую =)). В цьому випадку головне не забувати, що робота – це робота, працювати потрібно і буває іноді цікаво, а читання під час обіду, по дорозі на роботу чи додому, на зупинках, в черзі магазину (тут доречна фраза «у будь-якій незрозумілій ситуації – читай книгу») значно збільшує кількість щоденно прочитаних вами сторінок.

Таких факторів, що можуть і будуть відволікати вас від читання існує безліч, але якщо ви позиціонуєте себе як справжній книгоман (і ним являєтесь), то будьте певні – час на читання ви знайдете самі. Звичайно, всі ми люди і чудово розуміємо необхідність зустрічі з подругою, виїзду на відпочинок, ходіння по магазинам, байдикування та ін., тож не варто звинувачувати себе втому, що сьогодні вам не вдалося взяти до рук улюблену книгу. Сприймайте все з позитивом і ви навіть не помітите як легко впораєтесь з проблемою браку часу.

А для тих, кому не вдається так легко розпланувати свій книжковий час на читання, ми можемо дати декілька корисних порад: 

 1. Почніть планування з вечора. Якщо ви розумієте, що на вас завтра чекає, ви будете розуміти, який відсоток ймовірності читання у вас існує.
 2. Встановлюйте дедлайни. Значно активізує цей процес факт, що ви взяли цю книгу у бібліотеці, у знайомого або це є електронна версія книги, дія якої скоро закінчиться (буває і таке, якщо платити за книгу ви не бажаєте).
 3. Встановіть для себе кількісні показники читання на день (наприклад, 50 сторінок). Це можна назвати лімітом, але тут це буде недоречно, адже процес читання, на мій погляд, річ досить інтимна. Якщо у вас любов до книги виникла з перших сторінок, зітріть межі, просто читайте!
 4. Читайте завжди, коли у вас з’являється вільна хвилинка. Не витрачайте час на дрібниці.
 5. Не змушуйте себе читати книгу, якщо вона вам не подобається (якщо це, звичайно, не пов’язано з вашою роботою). Чули про «правило 50 сторінок»? Якщо ви зморені читанням та ледве дійшли до 51 сторінки, відкладіть книгу. Цей факт аж ніяк не свідчить про якість книги, просто вона «не ваша» або в цей період часу вона вам, як то кажуть, «не заходить». І не звинувачуйте себе, а краще пориньте у пошуки нового об’єкту для читання.
 6. Обговорюйте книги зі знайомими книгоманами. Ваші думки мають бути почуті, а світ повинен знати, що ви читаєте! А ще це є одним з мотиваційних факторів для читання наступної книги.
 7. Використовуйте книги як ліки. Спосіб лікування обираєте ви: мікстура, антибіотики, вітамінний курс – то вже суто ваша справа. В залежності від жанру та сюжету кожна книга може допомогти вам (я в це вірю, повірте і ви).
 8. Насолоджуйтесь читанням, кожною сторіночкою книги, кожним описом сюжетної лінії, кожним героєм. Це так приємно – отримувати насолоду від простих речей!

І будьте певні, ви будете від того щасливі!
І для завершення хочеться використати дуже цікаві слова Ґільберта Честертона: «Є велика різниця між людиною, яка хоче прочитати книгу, й людиною, якій потрібна книга, щоб почитати».

Дар’я Яцкевич
Провідний бібліотекар бібліотеки-філіалу для юнацтва
ЦБС для дорослих м. Миколаєва