У книзі з неймовірними, такими рідними серцю словами, мов щойно від бабусі, від її серденька – слова про природу, думки, легенди. Кожен впізнає там і свою неньку.
Від раннього народження аж до відходу до Бога веде розповідь автор про життя «звичайної селянки, напівграмотної». Про ту, яка при цьому і травами лікувала, і мудрість народною володіла, і поради влучні давала.
А ви знаєте як треба жити людині? А як Народився світ? А як…?
А бабуня Палажка знає, і з Вами залюбки поділиться, ще й жменю приказок з легендами на додачу відсипле, афоризмами і висловами поділиться, селянській говірні навчить.
А яка життєва філософія у нашої бабці, лише вона скаже відповідь на одвічне питання: «Що було раніше – курка чи яйце?».
Знає наша Пелагея й багато знахарських прикмет: от чому кіт умивається? «А тому що гостей жде. Куди лапкою при тім показує – звідти й жди гостей», а пташка чому на підвіконні щебече? Усе в нашої бабці можна спитати.
Скільки лікувальних рецептів записано у бабусі, від усіх застуд, хвороб і немочей, лише вміння і бажання слухати землю, її рослини й коріння.
Для найменших діточок тут ціла скриня казочок, легенд і розповідей: про закоханого вужа, Тимошика-царя і золоту ящірку, про різних звірів лісових. Для дорослих пригорщі притч про долю і мавок, русалок, потерчат й домовиків, «звіро-людей» й «дівчат-лисиць».
Ділиться з нами бабця й власними рецептами «динькової каші», «щавучного борщу» й іншими смаколиками.
Вміла бабуся Пелагея й сни трактувати, то навіщо ж нам інші сонники, як тут представлені тлумачення від людини, що «поетично-фольклорно бачила світ».
Автору вдалось описати життя 73-річної жінки так немов би він вклав у її образ усіх бабусь України, щось від Заходу, а щось від Сходу, щось від душі, а щось від природи, а щось від самого Бога. Користаймо спостереженнями, порадами, досвідом найрідніших наших. Перечитуймо книгу повільно, шукаймо там відповіді на запитання навколишнього світу. Знаходимо щастя, вдачу й добро, світлі й мудрі слова в «поліській мудрості Пелагеї».
Ви читали цю книгу? Приєднуйтесь до обговорення у нашій групі.
Відгук надано у рамках "Читацької Спартакіади", ініційованої Молодіжною секцією Української бібліотечної асоціації
текст писала Ганна Семак